A fémdetektor funkcióinak bemutatása
NOTCH SZŰRŐ
A Notch diszkrimináció a fémdetektor azon képessége, hogy a diszkriminációs skála szegmensei közül kiválaszthatja, hogy melyik legyen aktív vagy letiltott. Ha egy szegmens ki van jelölve, akkor az adott vezetőképességű fémek el lesznek utasítva, és nem adnak jelzést. A szegmenseket általában az ID számok mutatják és azokból tudunk letiltani vagy feloldani.
DISZKRIMINÁCIÓ
A fémdetektor azon megkülönböztető képessége, hogy azonosítani tudja az észlelt fémtárgy anyagát, és kiiktassa a nem kívánt tárgyakat.
TALAJKIEGYENLÍTÉS (GROUND BALANCE)
A Ground Balance egy változó beállítás, amely növeli az észlelési mélységet az ásványi anyagokkal teli talajban. Ez a talaj tartalmazhat sókat (pl. nedves tengerparti homok) vagy finom vasrészecskéket (pl. vörösföld). Ezekre az ásványi anyagokra a céltárgyakhoz hasonlóan reagálhat a detektor. Mivel a talaj tömege sokkal nagyobb, mint egy eltemetett célponté, az ásványosodás hatása könnyen elfedheti a kis célpontokat. Ennek korrigálására a Ground Balance beállítás eltávolítja a talaj jelekből adódó válaszokat, így tisztán hallja a céljeleket, és ezáltal a talajzaj kevésbé lesz zavaró. A GB beállítására sok esetben jellemző, hogy ha az érték alacsonyan van akkor jobb a mélység de több a zavaró jel míg ha megemeljük a GB-t mindez fordítottan lesz. Mindig igyekezzünk megtalálni a számunkra legmegfelelőbb Ground Ballance értéket, hogy a maximálisat tudjuk kihozni a fémkeresőből.
A talajkiegyenlítésnek 3 fő típusa van:
- Manuális: a felhasználó maga állíthatja be a Ground Balance értéket, hogy a lehető legkevesebb talajjelet hallja.
- Automatikus: a detektor automatikusan meghatározza a legjobb Ground Balance értéket. Ez gyors, egyszerű és pontosabb, mint a manuálisan beállított talajegyensúly.
- Követő (Tracking): a detektor folyamatosan módosítja a Ground Balance értéket használat közben. Ez biztosítja, hogy a talajkiegyenlítés mindig megfelelő legyen.
VAS HANGERŐ (IRON VOLUME)
Beállíthatjuk a vas hangok hangerejét, és ha akarjuk, teljesen elnémíthatjuk őket.
REAKTIVITÁS (REACTIVITY)
A reaktivitás a fémdetektor helyreállítási sebessége, amely azt mutatja, hogy a fémdetektornak milyen gyorsan kell "helyreállnia" az utolsó észlelt célpontra adott válasz után, mielőtt képes lenne reagálni a következőre. Minél magasabb az érték, annál hallhatóbban választja szét a gép az egymáshoz közeli célpontokat, így több értékes találatot ad szennyezett talajon. Azonban meg kell találnia a megfelelő egyensúlyt, mivel minél magasabb az érték, annál kisebb a keresési mélység! Az egyik legfontosabb beállítás amivel a fémkereső tudását befolyásolhatjuk. A Minelab detektoroknál Recovery-ként szerepel.
IRON BIAS
Az Iron Bias-szal beállíthatja, hogy az érzékelő milyen valószínűséggel azonosítson egy céltárgyat vasként, ha az egyszerre mutat vas és nem vas jeleket.
A legtöbb vastartalmú célpont a vastartalmú és nem vastartalmú válaszok kombinációját adja. A nagyméretű vastartalmú célpontok még erősebb nem vasas jelzést is adhatnak. Egy nem vasas céltárgy szomszédságában lévő vastartalmú céltárgy is hasonló választ adhat.
A Iron Bias beállítása némi ellenőrzést biztosít a célpontot azonosító jelzés felett. Alacsonyabb Iron Bias beállítás lehetővé teszi, hogy a természetes válasz domináljon, ami azt jelenti, hogy a célpontot nagyobb valószínűséggel minősíti nem vasas célpontnak. Egy magasabb beállítás növeli annak valószínűségét, hogy a gép a céltárgyat vasnak minősíti.
Vasszeméttel erősen szennyezett környezetben magasabb Iron Bias beállítás ajánlott, hogy elfedje a vasszemetet. Azokon a területeken, ahol nem szeretné, ha a vasszemét között nem vasas célpontok maradnának ki, alacsonyabb beállítás ajánlott.
MULTIFREKVENCIA (MULTI-FREQUENCY)
Két típust különböztetünk meg. Az egyik, amikor a fémdetektor egyszerre, egy időben több frekvencián dolgozik. Jelen pillanatban ezeket tartják a legkorszerűbb fémdetektoroknak. Ilyen például az XP Deus 2, a Minelab Equinox, a Minelab Manticore, Nokta Score és Nokta Legend stb. Ezt a technológiát általában a magasabb árkategóriás, egyben magasabb technikai szintű gépek használják, bár a Minelab és a Nokta már több kedvezőbb árfekvésű gépén is bevezette. Így akár egy alacsonyabb árú fémkeresővel is megtapasztalhatja a nagyobb találati számot.
A másik típus az, amikor a fémkereső több működési frekvencián is képes dolgozni, de egy időben csak egyet használ. Ha váltani szeretne a használati frekvenciák között, azt mindig manuálisan kell megtennie. Ilyen fémdetektor többek között a Deus 1, Nokta Simplex, Minelab X-Terra Pro.
Az FBS technológiát már kizárólag a Minelab Excalibur búvár gépeken alkalmazzák.
ZAJMENTESÍTÉS/ZAJSZŰRÉS (NOISE CANCEL)
A zajszűrő funkció általában úgy működik, hogy a keresőtekercset a levegőbe emelik, és hagyják, hogy a fémdetektor több működési csatornát is végig görgessen, hogy meghatározza, melyik a legcsendesebb csatorna a számára. Ezáltal a detektor aigyekszik a legcsendesebb csatornán működni, nem kívánt zavarás és tudás csökkenés nélkül.
KÜSZÖBSZINT (THRESHOLD LEVEL)
Ez az a hallható zúgás, amelyet sok detektor All-Metal üzemmódban produkál. Alapvetően ez az a szúnyogszerű zümmögés, amit hall. A küszöbérték az a szint, ahol ez a zúgás kezd alig hallhatóvá válni.
CÉLTÁRGY HANG (TARGET TONE)
Sok esetben a céltárgy válasz hangerején kívül a hangtónust is beállíthatjuk, ez pedig a Target Tone.
RECOVERY SPEED
A Minelab gépek esetében a reaktivitás, azaz a helyreállási sebesség értékét jelzi.
CÉLTÁRGY AZONOSÍTÓ SZÁM (TARGET ID NUMBER)
Minden célpontnak van egy azonosító száma, amelyet a fémdetektor megjelenít a képernyőn. Az egyes géptípusok azonban eltérő azonosító rendszert használnak, így például ha egy aranygyűrű azonosítószáma az egyik fémdetektoron 85, egy másik fémdetektoron ugyanennek a gyűrűnek az azonosítószáma lehet 30 is. Soha ne hagyatkozzon 100%-ban az ID számra, mivel az nem mindig ad pontos választ, de jó kiindulópontot jelent.
ALL METAL
Ebben az üzemmódban a gép minden fém cáltárgyat jelez anyagától függetlenül és általában ugyanazzal a hangszínnel. A mód minden fémdetektornál elérhető, viszont elsősorban az aranyat vagy drágább aranyrögöket keresők használják.
TONE BREAK
Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy beállítsa, hogyan hallja az egyes célpontokat a vezetőképességükhöz viszonyítva. Általában minél magasabb a fém vezetőképessége, annál magasabb a hangmagasság. Ez azért van, hogy az embereknek legyen egy elképzelésük arról, hogy a célpont hol helyezkedik el a detektor vezetőképességi skáláján.
Egy-két érdekesebb technológia
BBS
A Minelab Excalibur2-ben alkalmazott többfrekvenciás technológia. Kifejezetten tengervízre és strandokra lett kifejlesztve. Előnye, hogy kevésbé érzékeny a tengervízben lévő sók okozta interferenciára. Kedvez a nagy vezetőképességű fémeknek, például az ezüstérméknek, de hátránya, hogy kevésbé érzékeny a kis tárgyakra.
MPS, DVT és SETA
Ezeket az üzemmódokat az aranyrögök keresésére tervezték. Lényegük a rendkívüli érzékenység és mélység a legkisebb tárgyakra is. Egyedi használatuk miatt nincs szükség megkülönböztetésre, ezért a diszkriminációs funkció sok fémdetektorból hiányzik, melyek ezt a technológiát használják.
ZVT (Zero Voltage Transmission)
A Minelab GPZ 7000 aranykereső detektorban alkalmazott technológia, mely állandó, nagy teljesítményű, ellentétes polaritású mágneses mezőket hoz létre, növelve az aranyra való érzékenységet. Ez az innovatív technológia az aranyrögöket extrém mélységekben is kimutatja.
FMF (Fast Multi Frequency)
Az XP Deus 2 fémdetektorban alkalmazott szimultán multifrekvenciás technológia. A gép a beállított programoktól függően 4 és 45 kHz közötti tartományban egyszerre több frekvencián is működik. Lehetőség van 49 egyedi, 4 és 45 kHz közötti egyedi frekvencia beállítására is.
Milyen frekvenciát használjunk?
Általánosságban elmondható, hogy nagyobb és mélyebb tárgyak esetében alacsony frekvenciák (pl. 4-7 kHz), míg kisebb tárgyak és arany esetében magas frekvenciák (18-25-45 kHz) javasoltak.
Az újabb többfrekvenciás gépeknél, mint például a Minelab Equinox, Manticore vagy XP Deus 2, Nokta Legend, Nokta Score ez a kérdés már nem lényeges, mivel ezek alacsony és magas frekvencián is működnek. Ezzel elkerülhető az a probléma, amibe sok alacsonyabb frekvenciájú fémkereső belefutott, nevezetesen, hogy a felszínhez közeli tárgyakat, apró érméket és ékszereket kihagyják. Míg a magas frekvencia használatának hátránya, hogy nem hatol olyan mélységbe, mint egy alacsony frekvenciájú fémkereső.
Természetesen a valódi multifrekvenciát használó gépek mind kiemelkedő érzékenységgel, mind kivételes mélység élességgel rendelkeznek, ezért is teljesítenek ennyire kimagaslóan, és ezért is vezeti be egyre több gyártó már a középszinten mozgó fémkeresőinél is.
Néhány technikai dolog, amire érdemes ügyelni
Ha lehetséges, mindig használjon fejhallgatót, mivel sokkal jobban hallja a tiszta, mély jeleket, mint a detektor hangszóróján keresztül, és hosszabb ideig használhatja a detektort egy töltéssel (ugyanazzal az elemmel), mivel a fejhallgató működtetéséhez kevesebb feszültségre van szükség, mint a készülék hangszórójának működtetéséhez.
Mindig nagyon óvatosan bánjon a detektorok kábeleivel, ne törje vagy csavarja meg azokat folyamatosan, mert ez károsítja a vezetékeket és az árnyékolást. Ha a kábel megsérül, a gép minden mozdulatnál hamis hangot ad, ami lehetetlenné teszi a fémkeresőzést, és az ilyen okból eredő meghibásodásokra a gyártó garanciája nem terjed ki.
A gyári akkumulátorral nem rendelkező detektorokat hosszú élettartamú 9V-os vagy 1,5V AA alkáli elemekkel érdemes használni, mivel jobb teljesítményt nyújtanak, mint az újratölthető NiMh elemek. És SOHA NE használjon szén-cink elemeket, ezek nem fognak megfelelően működni egyetlen detektorral sem!
Ha lehetséges, mindig legyen a tekercsen egy tekercsvédő, mivel ez jelentősen meghosszabbíthatja a tekercs élettartamát. A detektor tekercsek nem olcsók, ezért vigyázzon rájuk! Sok gyártó alapfelszereltségként mellékeli a megvásárolt tekercshez, de néhány gyártó esetében ezek külön vásárolhatók meg. Megéri azonban, mivel az ára töredéke egy új tekercs árának.
Ha lehetséges, mindig legyen esővédőhuzat a detektoron, mivel ez nemcsak a nedvességtől, hanem a portól is megvédi, ezáltal hosszú ideig tökéletesen működőképes állapotban tartja a készüléket.
A pinpointerrel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint felesleges, csak gyakorlásra van szükség a tárgy megkereséséhez, míg mások támogatják, mert felgyorsíthatja az ásást és a tárgy megtalálását (különösen az erdőben). Mindenképpen érdemes kipróbálni!
Soha ne vigye át hirtelen a detektort hideg helyiségből meleg szobába, mert a kondenzáció károsíthatja az elektronikát!
Ha olyan fémdetektort használ, amelyet nem vízre terveztek illetve nem szerepel rajta, hogy vízálló, legyen óvatos a használat során (megfelelően szigetelve), mert az esetlegesen felmerülő problémákra nem terjed ki a garancia.